Transplantace vlasů

Provádí se u ztrát vlasů mužského typu (souběh přítomnosti dědičné dispozice, androgenů a určitého věku pacientů), někdy i po poúrazových ztrátách vlasů. Principem je přenos vlasů ze zátylku ( zde zůstávájí vlasy do nejpozdějšího věku) do míst, kde vlasy vypadávají – přední vlasová hranice, kouty a temeno. Vlastnost „nevypadávání“ si vlasy nesou ve vlastní cibulce. Na kůži, ze které vlas roste, nezáleží. Vlasové štěpy se odebírájí v pruhu asi 1 cm širokém, různě dlouhém, ze zátylku. Defekt se přímo sešije za vzniku lineární jizvy. Z jednoho místa lze odebrat proužek 2-3x. Z proužku kůže se pod zvětšením preparují tzv. folikulární jednotky. Folikulární jednotce se také říká mikro-, či mini štěp. Podle rozmístění vlasů v kůži může jedna folikulární jednotka obsahovat 1 – 4 vlasové cibulky. Po vypreparování štěpu, tj. odstranění okolní kůže kolem cibulky, se tento vsazuje na nové místo do štěrbiny v kůži vytvořené speciálním skalpelem.

Při jedné operaci se přenáší asi 100- 800 sazenic, přičemž se předpokládá, že sazenice má v průměru 2,2 vlasové cibulky. V jedné operaci se dá nasázet hustota 8-10 sazenic na 1 cm2, to je kolem 20 vlasů na 1 cm2.  Pro porovnání – běžná hustota vlasů je kolem 100-150 vlasů na 1 cm2.

Za normální se považuje vhojení alespoň 80 % sazenic. Většina vlasů během 14 dní vypadá (cibulky však zůstávají), nový vlas začíná růst 2-3 měsíce po operaci, výsledek se hodnotí ne dříve než půl roku od operace.

K opticky uspokojivé hustotě ( nikoliv normální hustotě) je nutno provést operaci 2-3x.

Po operaci odchází pacient se zavázanou hlavou do kukly, obvaz si sejme za 2 dny, na odstranění stehů přichází za 14 dní po operaci. Kontrola na výsledek za půl roku.

www.plastikos.cz- všechna práva vyhrazena

Foto na pozadí pochází od uživatele plethr

V roce 2010 vytvořil

Martin Trtílek