Liposukce

Cílem liposukce je ztenčení podkožní tukové vrstvy v místech nahromadění tuku. Operace není určena k redukci nadváhy ale k tvarování určitých oblastí těla.Vhodné pacientky jsou především ty, které mají normální váhu ale ani usilovným cvičením se nemohou zbavit tuku v některých oblastech svého těla např. na bocích, zevních stehnech, vnitřních stehen , vnitřních stran kolen a jiné.

Základní princip liposukce je odsávání tukových buněk kanylou v níž je podtlak.Používají se i další pomocné mechanismy ulehčující nebo urychlující liposukci např. ultrazvuk, vibrace, laser. Podle toho nesou liposukce název.

Podle rozsahu liposukce se tato provádí buď v lokální anestezii ambulantně (tumescentní technika) nebo v celkové anestezii (při odsávání více oblastí v jedné operaci).

Pro představu uvádíme běžné objemy odsátého tuku z jedné oblasti: koleno 100 ml, zevní stehno 300-500 ml, vnitřní stehno 250-350 ml, břicho 1000 ml, bok 400 ml, podbradek 50 ml. Za bezpečnou se považuje liposukce do 4 litrů, u vyšších objemu lze očekávat změny vnitřního prostředí těla a je vhodné pooperační sledování s kontrolou některých parametrů vnitřního prostředí.

Po liposukci je vhodné nosit elastické prádlo na dobu 2-5 týdnů. Běžná pohybová aktivita je možná již několik dní po liposukci.  Modřiny by se měly vstřebat do 14 dní, otoky se vstřebávají i několik měsíců.

Pooperační bolesti jsou mírného tupého charakteru, většinou při pohybu a odeznívají během týdne.

www.plastikos.cz- všechna práva vyhrazena

Foto na pozadí pochází od uživatele plethr

V roce 2010 vytvořil

Martin Trtílek