Zvětšování a zmenšování lýtek

Zvětšování lýtek

Provádí se bud jen na jedné straně a to nejčastěji u vrozené vady „pes equinovarus“, nebo i na obou lýtkách při vrozené nedostatečnosti vnitřního lýtkového svalu. Silikonový implantát se vkládá většinou na vnitřní stranu lýtka a to do vrstvy pod svalovou fascii.

Operace se provádí v celkové anestezii za jednodenní hospitalizace( jedna noc v nemocnici). Řez je 4-5 cm dlouhý a je umístěn na vnitřní straně podkolení. Po operaci se lýtka 3 týdny vyvazují elastickými obinadly a doporučuje se prakticky vyloučit chůzi na týden, velmi pomalá chůze je vhodná po dobu 14 dní, plná aktivita po 5 týdnech od operace.

Vzhledem k tomu, že se implantát v lýtku nijak napevno nepřišívá, je možné při silném dlouhodobém tlaku (např. při intensivní jízdě na koni) implantát posunout, nejčastěji nahoru a dozadu


Zmenšování lýtek

Zmenšení lýtek je možno dosáhnout částečně liposukcí, pokud je silnější vrstva tuku v podkoží anebo zmenšením lýtkových svalů. Nevýhodou operace na zmenšení svalů je výsledná, asi 6 cm dlouhá jizva, která je umístěna na zadní straně lýtka, svisle orientovaná, přibližně v horní třetině výšky lýtka. Jde tedy o jizvu na viditelném místě.

www.plastikos.cz- všechna práva vyhrazena

Foto na pozadí pochází od uživatele plethr

V roce 2010 vytvořil

Martin Trtílek